Fizjoterapia kobiet

PRZYGOTOWANIE DO CIĄŻY, CIĄŻA, POŁÓG … MENOPAUZA.

Przez wiele lat pracy fizjoterapeutycznej i instruktorskiej spotkałam się z wieloma kobietami, których problemy z ciałem zaczęły się podczas ciąży, we wczesnym okresie po porodzie lub wraz z wejściem w okres menopauzy. Najczęściej dotyczyły one bólu kręgosłupa, nadmiaru kilogramów oraz trudności w ich likwidacji, zmęczenia, „ciała zestresowanego” oraz wielu innych. Masaż manualny zawsze pomagał w eliminacji bólu, przynosił również zbawienny wpływ związany z odnową sił witalnych, relaksował. Aktywność na miarę własnych sił, indywidualnie dobrana uwzględniająca wszystkie wskazania oraz przeciwwskazania do niej - również pomagała zwalczać bieżące dolegliwości moich klientek.

Temat zmieniającego się ciała oraz presji społecznej związanej z macierzyństwem, coraz częściej pojawiające się określenie „ciała w stresie”, „chorób z autoagresji”, itp. rozbudził moją ciekawość. Rozpoczęłam intensywną przygodę z różnymi systemami ćwiczeń, poznawałam różne koncepcje terapeutyczne.

Kiedy w 2010 r zaszłam w ciążę miałam już spore doświadczenia w pracy w kobietami „po porodzie”. To wówczas poznałam sedno problemu – czyli brak kompleksowej opieki okołoporodowej (i jak się później okazało poporodowej). Owszem już wówczas istniały jej założenia, ale ograniczały się głównie do podpisywania sterty papierków w szpitalach, przychodniach, ulotkach rozdawanych przez lekarzy bez cienia komentarza. Wykorzystując „wykształcenie i wykonywaną pracą” udało mi się „ogarnąć w tym chaosie” i trafiłam na wspaniałego lekarza prowadzącego, oczywiście to co później działo się w szpitalu jest już zupełnie inną historią…. Dziś jest już na szczęście inaczej, nieco lepiej i oby tak pozostało. Kobiety są często pod opieką super położnych, chodzą na zajęcia dla kobiet w ciąży, czytają, szukają, szperają i super! … Potem już tylko poród… i …? No właśnie

Po porodzie kobiety nie mają już żadnego wsparcia i pozostają same z problemami własnego, ale zmienionego ciała. Na własną rękę szukają w internecie informacji (bo nie wiedzy!) dotyczących ich problemów: nietrzymania moczu, rozstępu mięśnia prostego brzucha, pielęgnacji blizny ( przeważnie tej na brzuchu po cc ) , bólu w okolicach pochwy, krocza, często wzmagającego się podczas stosunku, opuszczenia narządów itp .

Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, kreowanym w mediach wzorcom, by tuż po porodzie “być fit”, trochę po omacku wybierają formy treningu, “rzeźbią” brzuch poddając go wręcz torturom!, w ogóle nie uwzględniają wskazań i przeciwwskazań do konkretnych ćwiczeń – nie zastanawiają się, czy to im może zaszkodzić i jakie będą konsekwencje tych „złych” wyborów.

Zbyt mało mówiło się i mówi o profilaktyce mięśni dna miednicy, często odradza się ćwiczenia podczas ciąży, a usprawnianie w połogu właściwie nie istniało i nadal nie istnieje. Już po pierwszym porodzie byłam pewna, że będę zajmować się fizjoterapią uroginekologiczną, a w szczególności kobietami przygotowującymi się do ciąży oraz w połogu.


Odnośnie menopauzy powiem krótko:
Menopauza nie jest chorobą. To nowy etap, nowy rozdział kobiecości.

Kobiece ciało zmienia się. Kończy się etap wzmożonej i intensywnej pracy nie tylko naszego organizmu, następują również zmiany dotyczące pełnionych ról społecznych – zmieniają się oczekiwania… Nadchodzi czas na odpoczynek…

Tak wiem – marzenia! To tylko teorie… Ale o to właśnie tutaj chodzi:

O prawo do odpoczynku, o skoncentrowanie się na potrzebach SWOJEGO ciała ( nie męża, dzieci, babci, klientów w pracy itp.:)) o zadbanie o siebie – o docenienie swojego ciała za to co było i z czym sobie poradziło oraz podziękowanie mu poprzez UWAGĘ i ZAOPIEKOWANIE SIĘ nim .

Jestem fizjoterapeutką oraz Certyfikowaną Terapeutką BeBo® – szwajcarskiej metody treningu dna miednicy. Wspieram wszystkie kobiety : przygotowujące się do ciąży, w okresie połogu, po ciąży, w okresie menopauzy, 60+ , zachęcając je do aktywności – prowadzę grupowe ćwiczenia MDM – trening mięśni dna miednicy, organizuję Warsztaty BeBo® – edukacyjne warsztaty treningu dna miednicy, realizuję indywidualne programy rehabilitacji, walczę z bólem przy użyciu bezpiecznych technik i wprowadzam zasady profilaktyki.


W chwili obecnej prowadzę:

Gabinet Fizjoterapii, Pracownię Treningu Medycznego, Dietetyki i Masażu

Łódź Widzew, ul.Tansmana 3/01

Zapisy telefoniczne, kontakt bezpośredni tel. 535 563 050.

współpracuję z:

Centrum Medycyny Nowa Europa – fizjoterapia kobiet, rehabilitacja narządu ruchu, masaż, trening medyczny.
zapisy telefoniczne, kontakt bezpośredni tel. 535 563 050 .

Szkoła Rodzenia w Łodzi - Centrum Wsparcia dla mam - fizjoterapia kobiet, wykłady gościnne (tel.535 563 050)

 

Proszę o wyrozumiałość. Jeśli zostawisz mi wiadomość lub wyślesz sms na pewno oddzwonię.

Zajmuję się fizjoterapią w szczególności tzw. fizjoterapią kobiet . Pracuję w oparciu o metodę BeBo®, której jestem certyfikowaną terapeutką. Cały czas doszkalam się. Występuję na wykładach organizowanych przez różne instytucje dla kobiet dotyczących profilaktyki zdrowia oraz na konferencjach naukowych. Intensywnie działam w ramach profilaktyki uroginekologicznej. Praktykuję. Możemy umówić się na spotkanie...Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się ze mną!

kotusiewiczmarta@gmail.com
facebook

Informujemy, że administratorem Państwa danych jest firma Marta Kotusiewicz Fizjoterapia Dietetyka Trening  z siedzibą w Łodzi 92-548, ul. Tansmana 7/1. Podane przez Państwa dane są dobrowolne jednakże niezbędne do udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Informujemy również, że w dowolnym momencie mogą Państwo wycofać zgodę oraz prosić o usunięcie swoich danych osobowych. W tym celu prosimy kierować takie zgłoszenie na adres kotusiewiczmarta@gmail.com.